Випадкове фото

Свята

Реклама

Туберкульоз і його профілактика

Туберкульоз — інфекційне захворювання. Про те, що він заразний, знали ще в глибоку давнину. Але збудник його довго не був відомий. Лише в 1882 році німецький учений Роберт Кох, розглядаючи під мікроскопом мокроту хворих на туберкульоз, виявив тонку, нерухливу, злегка зігнуту паличку. Її назвали бацилою Коха. Тепер вона відома як “мікобактерія туберкульозу”.
Збудник туберкульозу стійкий до різних фізичних і хімічних чинників: добре переносить низькі температури, близько 30-ти хвилин витримує нагрівання до 80-90°С. Поза межами живого організму мікобактерії можуть зберігатися декілька місяців, особливо в темних вологих приміщеннях, грунті й стічних водах. Проте сонячне світло вбиває їх за 1-2 години, а опромінення ультрафіолетовими променями (кварцовою лампою) — за декілька хвилин.

Джерелом розповсюдження недуги є хвора активною формою туберкульозу людина. Некип’ячене молоко або непроварене м’ясо, отримані від хворих на туберкульоз корів, кіз, свиней, також можуть призвести до зараження.
У 90 відсотків випадків зараження вищезгадані мікобактерії проникають в організм людини через дихальні шляхи при вдиханні зараженого пилу або найдрібніших краплин мокроти, що виділяються хворим при розмові, чханні й кашлі. Туберкульозом можна заразитись і через побутові предмети хворого (рушники, носові хустинки, постільну і натільну білизну, верхній одяг, посуд, книги), які, звичайно, забруднені краплинами мокроти і слини.
Заразитися на туберкульоз — не означає обов’язково на нього захворіти, оскільки в більшості випадків, завдяки опору організму, палички гинуть. А якщо і залишаються живими, то втрачають свою силу. Хворіють в основному люди, організм яких ослаблений. Туберкульозні палички, потрапивши до того чи іншого органа, починають розмножуватися, виділяти токсини. Виникає туберкульозне запалення.
Частіше за все туберкульоз вражає легені людини. Але він може виникнути в кістках і суглобах, лімфатичних вузлах, нирках, кишечнику, статевих залозах, мозкових оболонках.
Які ж початкові прояви туберкульозу? Часто хвороба починається з невеликої слабкості, швидкої втомлюваності, яка накопичується до кінця робочого дня. У багатьох хворих з’являються надмірні знервованість, пітливість, особливо після сну — під ранок, серцебиття, поганий апетит та сон, біль у грудях, кашель (сухий або з мокротою), підвищується температура. Людина втрачає вагу.
Одним із проявів туберкульозу є кровохаркання — поява при кашлі прожилків крові. Деякі хворі не звертають на це увагу, думають, що кровоточать ясна.
Інколи туберкульоз випадково виявляють в осіб, які вважають себе здоровими. Але при детальному опитуванні виявляється, що останнім часом він часто кашляв. Багато з перерахованих ознак туберкульозу можуть бути і при інших захворюваннях. Але розібратись у цьому може тільки лікар. Тому дуже важливо, щоб люди при прояві початкових симптомів захворювання негайно зверталися до нього. Успіх лікування залежить від самого хворого. Бездоганне дотримування вказівок лікаря щодо термінів лікування, дозування рекомендованих препаратів і режиму має першочергове значення.
Основними елементами оздоровчого режиму хворого є правильна зміна праці та відпочинку, добрий сон, раціональне харчування, свіже повітря, загартовування організму, фізичні вправи. Людина повинна відмовитися від шкідливих звичок, у першу чергу, від вживання спиртних напоїв, паління.
Не можна забувати і про правильне харчування. Для хворого на туберкульоз найбільш корисні не жири і вуглеводи, як вважали раніше, а білки та вітаміни, особливо групи В і С.
У нашій країні широко розгорнута робота по ранньому виявленню туберкульозу. З цією метою лікувальною мережею проводяться масові профілактичні огляди населення і флюорографія. Флюорографічне обстеження абсолютно нешкідливе для організму. Його повинні пройти усі без винятку один раз у два роки. Обов’язковому обстеженню раз на рік підлягають працівники шкіл, профтехучилищ, дитячих дошкільних та інших навчальних закладів, тваринницьких ферм і птахоферм, торгівлі, медики. Діти і дорослі, які проживають з туберкульозними хворими, повинні систематично перевіряти своє здоров’я у протитуберкульозному диспансері.
Масові профілактичні огляди населення і флюорографія допомагають своєчасно виявити хворих на туберкульоз і забезпечити їх лікування. Обов’язково відвідайте кабінет флюорографії — без запису і черги!
З метою попередження захворювань проводиться протитуберкульозна вакцинація. Щеплення робиться усім новонародженим дітям. Потім двічі повторюється у віці сім (при вступі до школи) і 14 років.
Л.ТАРАСЕНКО, лікар-епідеміолог

Додати коментар


Захисний код
Оновити